geodezyjne?Czym jest geoinformatykaGeoinformatyka ? dyscyplina naukowa w obrębie nauk geograficznych zajmująca się numerycznym przetwarzaniem i analizowaniem informacji geograficznej. Geoinformatyka różni się od geoinformacji wię

Usługi świadczone przez przedsiębiorstwa takie jak są dosłownie niezbędne przy budowaniu nowej nieruchomości. Geodeci są potrzebni przy tego typu inwestycjach. Co jeszcze oferują firmy geodezyjne?

Czym jest geoinformatyka

Geoinformatyka ? dyscyplina naukowa w obrębie nauk geograficznych zajmująca się numerycznym przetwarzaniem i analizowaniem informacji geograficznej. Geoinformatyka różni się od geoinformacji większym udziałem zagadnień informatycznych, głównie związanych z programowaniem. W realizacji wyżej wymienionych zadań zaangażowany jest zespół środków technicznych (komputery, sieci teleinformatyczne), prawnych (ustawy i rozporządzenia), ekonomicznych (opłacalność inwestowania w sprzęt i oprogramowanie) oraz personalnych (użytkownicy, programiści i administratorzy systemów).

Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Geoinformatyka


Pomiary geodezyjne w praktyce

Pomiary geodezyjne to zazwyczaj pomiary sytuacyjno- wysokościowe. Wykonuje się je przy pomocy dalmierzy optycznych lub cyfrowych, tachimetrów oraz ich nowszych odpowiedników, korzystających z technologii GPS. Używając stałych punków odniesienia geodeta jest w stanie zmierzyć odległości i różnice wysokości w odniesieniu do tych punków.

Na podstawie takich pomiarów sporządza się mapki, które służą do różnych celów administracyjnych. Czasem takie pomiary zleca urząd miasta, powiat lub klient indywidualny, który decyduje się na inwestycję w budowę nieruchomości. Dokładne pomiary są bardzo ważne przy tworzeniu takich mapek. Dlatego od geodetów wymaga się bardzo dużej staranności przy ich wykonywaniu.


Osnowy geodezyjne

Pewnie każdy z was kojarzy metalowe bolce pomalowane sprejem w różnych miejscach w mieście. Do tego często opatrzone jakimś numerem. Są to tak zwane osnowy geodezyjne.

Takie osnowy to zbiór punktów o określonych wielkościach fizycznych charakterystycznych dla danego rodzaju. Te punkty tworzą układy odniesienia dla prac geodezyjnych i kartograficznych. Opierając się o ich położenie można relatywnie umieścić każdy inny obiekt w tej przestrzeni i poprawnie go opisać. Rozróżnia się osnowy poziomą, wysokością oraz dwu funkcyjną.