Arborystyka, wspinaczka górska - kilka ciekawych informacji

m sportem osoby, przyznaje, że jest to sport, który potrafi naprawę uzależnić. Coraz częściej powstają nie tylko kluby osób uprawiających wspinaczkę, ale także i miejsca, w których pasjonaci tego sportu mogą nie tylko polecać sobi

Arborystyka, wspinaczka górska - kilka ciekawych informacji

Kto najchętniej uprawia wspinaczkę?

Wiele osób, które od dłuższego czasu jest związanych ze wspinaczką, nawet nie tą wysokogórską, ale taką przystępną dla każdej zainteresowanej tym sportem osoby, przyznaje, że jest to sport, który potrafi naprawę uzależnić. Coraz częściej powstają nie tylko kluby osób uprawiających wspinaczkę, ale także i miejsca, w których pasjonaci tego sportu mogą nie tylko polecać sobie nawzajem miejsca, w których warto się wspinać lub dzielić się informacjami odnośnie doskonałego sprzętu wspinaczkowego. Trzeba przyznać, że ten sport jest najbardziej popularny wśród młodych, aktywnych osób o dość szczupłej budowie ciała, jednak nie jest to przesądzone, że ktoś nie zgadzający się z tym rysopisem nie może być prawdziwym pasjonatem wspinaczki.


Poznaj kilka typów wspinaczki

Działalność wspinaczkową można uprawiać w bardzo zróżnicowany sposób w zależności od terenu, pory roku i własnych preferencji.

Najbardziej podstawowym jest podział na:

wspinaczkę klasyczną (możliwe są różne style) ? do przemieszczania używa się wyłącznie rąk i nóg. Sprzęt wykorzystywany jest tylko w sposób bierny ? do asekuracji;
wspinaczkę techniką sztucznych ułatwień (zwana też hakówką lub wspinaczką hakową) ? wspinanie z czynnym wykorzystaniem sprzętu do przemieszczania się. Dopuszcza się zawisanie na linie i założonych punktach asekuracyjnych, wykorzystanie ich jako stopnie i chwyty, zawieszanie na nich specjalnych ławeczek, czyli małych drabinek z kilkoma szczebelkami, po których wspinacz wchodzi wyżej i osadza kolejne punkty asekuracyjne.
Rodzaje wspinania w zależności od terenu działania:

wspinanie na sztucznych obiektach,
buildering (urban-climbing) ? wspinanie się na budynki, mosty itp.
bouldering ? wspinaczka bez asekuracji na niewysokich skałkach (slangowo buldering, baldering),
wspinaczka skałkowa,
wspinaczka piaskowcowa
wspinaczka skalna,
wspinaczka górska,
taternictwo (letnie i zimowe),
alpinizm ? w górach lodowcowych,
wspinaczka lodowa,
wspinaczka mikstowa ? styl wspinaczkowy wymagający wykorzystania technik zarówno skalnych jak i lodowych; wykorzystywany na przykład w Alpach
drytooling (drajtuling),
wspinaczka wielkościanowa (bigwall),
wspinaczka wysokościowa (himalaizm).

alpinizm podziemny ? Jednym z miejsc, gdzie można uprawiać wspinaczkę są jaskinie. Eksplorując te obiekty turystycznie można określić taką działalność alpinizmem podziemnym, turystyką jaskiniową. Działalność tego typu w celu naukowym np. poznawania jaskiń należy określać jako speleologia. Działalność tę od wspinaczki powierzchniowej wyróżnia też znacznie intensywniejsze wykorzystanie sprzętu wspinaczkowego, głównie do zjazdów i wychodzenia po linie.

Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Wspinaczka#Rodzaje_wspinaczki


Dlaczego wybór sprzętu wspinaczkowego jest tak istotny?

Wybór odpowiedniego sprzętu wspinaczkowego jest bardzo ważny dla każdego, kto chce spróbować swoich sił we wspinaczce. Wiąże się to przede wszystkim z tym, że odpowiednie zabezpieczenia, których używamy podczas wspinania się zwłaszcza w wysokich górach stanowią o naszym bezpieczeństwie. Sprzęt wspinaczkowy może nie tylko uchronić nas przed niebezpiecznym upadkiem, który może skończyć się nawet tragicznie, ale także sprawić, że będziemy ulegać mniejszej ilości urazów, co z kolei jest szczególnie istotne zwłaszcza na początku naszej przygody ze wspinaczką. Dlatego też przed wyborem miejsca do wspinania powinniśmy zdecydować się na zakup specjalnego sprzętu do uprawiania tego sportu.