Co chcesz i musisz wiedzieć o geodezji

to skomplikowane prace geodezyjne muszą być najbardziej precyzyjnie wykonywanie. Wszystko to sprawia, że do wykonywania takich prac wynajmowane są całe zespoły geodetów. Dobrze wykształceni geodeci są w stanie wykonywania wszys

Co chcesz i musisz wiedzieć o geodezji

Duże prace geodezyjne

Geodeci bardzo często wykonywają odpowiedzialne prace geodezyjne. Oczywiście wszystkie prace geodezyjne są bardzo ważne i muszą być precyzyjnie wykonywane, jednak to skomplikowane prace geodezyjne muszą być najbardziej precyzyjnie wykonywanie. Wszystko to sprawia, że do wykonywania takich prac wynajmowane są całe zespoły geodetów.

Dobrze wykształceni geodeci są w stanie wykonywania wszystkie zlecane im prace i przygotowywać nowe plany budowy domów czy dróg. Oczywiście lubią wykonywać tego rodzaju prace, ponieważ zwykle są one bardzo dobrze płatne, a jednocześnie bardzo ciekawe i pasjonujące. Zwłaszcza osoby, które już od kilku lat zajmują się wykonywaniem prac geodezyjnych doceniają fakt, że mogą wykonywać duże i poważne prace geodezyjne.


Do pomiaru odległości w tachimetrze elektronicznym

Współcześnie w pomiarach terenowych używane są jeszcze (bo stosuje się coraz częściej pomiary RTK) tachimetry elektroniczne (inna ich nazwa to Total Station). W oparciu o elektroniczny pomiar kątów - poziomego i pionowego oraz elektrooptyczny (lub laserowy) pomiar odległości. W efekcie pomiaru uzyskuje się zarówno informacje o odległości poziomej jak i współrzędnych mierzonego punktu. Do pomiaru odległości w tachimetrze elektronicznym wykorzystywany jest najczęściej pryzmat (lub ich zestaw), od którego zostanie odbita fala wysyłana przez dalmierz fazowy zamontowany w instrumencie. Odbity promień trafia do dalmierza i na podstawie różnic faz obliczana jest odległość (w zakresie od metra do kilku kilometrów). Obecnie coraz popularniejsze są tachimetry elektroniczne bezlustrowe, które umożliwiają pomiar odległości bez użycia pryzmatu dalmierczego. Fala lub impuls ulega odbiciu od mierzonego przedmiotu (lub folii odblaskowej), dzięki czemu otrzymujemy odległość do punktów niedostępnych (maksymalnie 200?300 metrów). Taka technika pomiarowa jest ostatnio często wykorzystywana np. w pomiarach zabytkowych wnętrz budynków przy użyciu geodezyjnych skanerów 3D.
Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Tachimetr


podczas rozgraniczenia nieruchomości). W Polsce geodezja zaliczana

Geodezja ? nauka zajmująca się ustalaniem wielkości i kształtu Ziemi oraz określaniem położenia punktów na jej powierzchni.

Wynikiem geodezyjnych pomiarów terenowych i prac kameralnych są różnego typu opracowania graficzne np. mapy czy profile ale także dokumenty tekstowe o charakterze prawnym (np. podczas rozgraniczenia nieruchomości).

W Polsce geodezja zaliczana do nauk technicznych albo do nauk o ziemi jako część geografii, której częścią jest kartografia.

Nazwa wprowadzona przez Arystotelesa, pochodzi z języka greckiego geo ? Ziemia i daiso ? będę dzielił.

Kolejne dzieło o tej tematyce p.t. Geodesia distantiarum napisał w 1610 polski matematyk Jan Brożek, który na Uniwersytecie Krakowskim założył pierwszą w Polsce katedrę geodezji.

Współczesna geodezja dzieli się na:

Częściowo w ramach, a częściowo obok powyższego podziału wyróżniamy również inne działy geodezji, takie jak: astronomia geodezyjna (geodezja astronomiczna), fotogrametria i teledetekcja, geodezja gospodarcza, geodezja satelitarna, geodezja fizyczna i grawimetria geodezyjna, kartografia, rachunek wyrównawczy, topografia. Działy geodezji możemy klasyfikować także ze względu na:
Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Geodezja