Dobry dentysta Zabrze

ęści jamy ustnej. Jeszcze do niedawna specjalistów tego rodzaju nazywano wyłącznie stomatologami. Dziś natomiast stomatolog i dentysta to zawsze ten sam specjalista. A czym tak dokładnie się on zajmuje? W dziedzinie stomatologi

Dobry dentysta Zabrze Dobry dentysta Zabrze

Dentysta to lekarz zajmujący się głównie stanem uzębienia pacjentów. Czasami w zakres jego pracy wchodzi też przeprowadzanie zabiegów w obrębie całej twarzoczaszki oraz różnych części jamy ustnej. Jeszcze do niedawna specjalistów tego rodzaju nazywano wyłącznie stomatologami. Dziś natomiast stomatolog i dentysta to zawsze ten sam specjalista. A czym tak dokładnie się on zajmuje? W dziedzinie stomatologii występuje wiele odrębnych dziedzin, dlatego mimo iż dentyści muszą podejmować się zawsze wszystkich zabiegów, to jednak często specjalizują się w konkretnych działach medycznych. Wyróżniamy ich aż dziewięć. Należy do nich m.in.: stomatologia dziecięca, stomatologia zachowawcza, chirurgia stomatologiczna, ortodoncja oraz periodontologia. Wybierając gabinet dentystyczny, warto więc zwrócić uwagę na to, jakie zabiegi pojawiają się w jego ofercie. Trzeba udać się do takiej placówki, w której uzyska się niezbędną pomoc. A nie w każdym przypadku będzie to klasyczny gabinet stomatologii zachowawczej.

Wizyta w gabinecie dentystycznym wcale nie musi być związana z bólem. Dobry stomatolog może zaproponować swojemu pacjentowi dostęp do wysokiej jakości znieczuleń, z którymi żaden zabieg nie będzie bolesny i stresujący! Wielu pacjentów zwleka z udaniem się do dentysty w obawie o ból. Teraz jednak nie trzeba się bać! Dobry gabinet dentystyczny może zaproponować takie metody zapobiegania bólu, które sprawdzą się w każdym przypadku – także przy leczeniu kanałowym czy przy wszczepieniu implantów zębowych. Z najnowocześniejszych znieczuleń można skorzystać w gabinetach prywatnych. Tam dentysta może zaoferować pacjentom znieczulenie komputerowe. Wykorzystuje ono specjalne, skomputeryzowane urządzenie, które automatycznie dozuje odpowiednie dawki substancji znieczulających i kontroluje ciśnienie ich podawania. W efekcie znieczulenie nie boli. Ponadto w wybranych gabinetach można także skorzystać z leczenia stomatologicznego pod narkozą, czyli w znieczuleniu ogólnym. Dla rozluźnienia pacjenta stosuje się też gaz rozweselający.

Plomby to podstawowe uzupełnienie stosowane w stomatologii. Odbudowują one ząb po leczeniu próchnicy, a także innych zabiegach. Kiedy trzeba wymieniać je na nowe? Zasadniczo, czas wymiany plomb na nowe uzależniony jest głównie od ich jakości, a także stanu. Dobry, prywatny stomatolog stosuje najczęściej plomby światłoutwardzalne, które są utwardzane światłem. Takie plomby są bardzo trwałe i mogą służyć na wiele lat. Są także estetyczne. Szeroka gama kolorów oraz idealne odwzorowanie wyglądu szkliwa zębowego powodują, że wykończone nimi zęby wyglądają naturalnie. Jednak kiedyś stosowano plomby gorszej jakości, które używane są jeszcze w gabinetach na NFZ. Są to plomby amalgamatowe, które mają szarawy odcień. Są one także mniej trwałe. Wymiana może być konieczna już po paru latach. Podczas kontroli lekarz może zalecić wymianę plomb, gdy widzi, że są one w gorszym stanie. Gdy plomba wypadła lub się rusza, także trzeba jak najszybciej odwiedzić gabinet dentystyczny. Wówczas dentysta będzie mógł wymienić ją na nową.

Dentysta - czyli lekarz stomatolog, do którego wybieramy się w przypadku jakichkolwiek problemów w jamie ustnej. Jak wybrać odpowiedniego lekarza? Jak wiele jest osób, tak różne są ich potrzeby. Jedni stawiają na profesjonalną obsługę pacjenta, inni na opracowanie planu leczenia (czyli uzyskanie wszystkich informacji na temat leczenia uzębienia, wraz z planowanym kosztorysem). Jeszcze inni na to, aby było szybko i bezboleśnie. Oczywiście znajdując odpowiedni gabinet czy klinikę na pewno wszystkie nasze potrzeby zostaną spełnione. Często zdarza się tak, że do gabinetu dentystycznego idziemy z naszymi dziećmi, dlatego rodzice najczęściej wybierają taki gabinet dentystyczny, gdzie lekarze mają profesjonalne podejście do ich pociech. Dlatego dobrze przemyślany lekarz przy pierwszej wizycie dziecka, może dać wpływ na dalsze leczenie zębów w przyszłości. Oczywiście na stronach internetowych można znaleźć szereg list w danej miejscowości opisujących dobrych dentystów, warto też jest zasięgnąć porady rodziny lub znajomych.

Stosowane obecnie znieczulenia stomatologiczne pozwalają na leczenie bez bólu. Skorzystamy z nich w każdym gabinecie. Ile trzeba zapłacić za nie prywatnie? Prywatny gabinet stomatologiczny może zaoferować pacjentom kilka typów znieczuleń. To podstawowe, czyli wykonane strzykawką z cienką igłą, to zazwyczaj koszt od około 20 do 30 złotych. Można jednak skorzystać także z bardziej zaawansowanych form znieczuleń, które kosztują więcej. Przykładowo, dentysta może zaproponować znieczulenie komputerowe, które jest niemalże bezbolesne i nie powoduje uczucia odrętwienia całej twarzy. Koszt to 50-60 złotych. Można też wybrać leczenie w narkozie. To już znacznie wyższy koszt – nawet ponad 500 złotych za taką metodę. Co ciekawe, stomatolog na NFZ zapewnić może pacjentowi standardowe znieczulenie podczas każdego wymagającego tego zabiegu bez dopłat. Jednak ze względu na ograniczony koszyk świadczeń oraz gorszą jakość stosowanych materiałów większość pacjentów woli odwiedzić prywatny gabinet dentystyczny.