Energetyka słoneczna - fakty, porady, koszty

ież o dodatkowe budynki znajdujące się na terenie działki. Na dużym domu mogą być montowane panele słoneczne. Służą one do przetwarzania energii słonecznej w prąd elektryczny. Sam montaż takich paneli na większej powierzchni może

Energetyka słoneczna - fakty, porady, koszty baterie słoneczne

Gospodarowanie dużą działką mieszkalną

Gospodarowanie dużą działką mieszkalną oznacza, że jej właściciel musi nie tylko dbać o swój dom i jego okolice, ale też o ogród, a niekiedy również o dodatkowe budynki znajdujące się na terenie działki. Na dużym domu mogą być montowane panele słoneczne. Służą one do przetwarzania energii słonecznej w prąd elektryczny. Sam montaż takich paneli na większej powierzchni może być kosztowny, ale daje on szansę na przeprowadzenie wyraźnych oszczędności. Nowoczesne rozwiązania fotowoltaiczne stwarzają również możliwość zaprowadzenia oszczędności na ogrzewaniu wody użytkowej. Do tego służą kolektory słoneczne. Natomiast gospodarowanie dużym ogrodem może polegać na montażu w nim tzw. drzew fotowoltaicznych.


O usłonecznieniu

Usłonecznienie ? czas podany w godzinach, podczas którego na określone miejsce na powierzchni Ziemi padają bezpośrednio promienie słoneczne.

Wyróżnia się usłonecznienie:

możliwe ? możliwy czas bezpośredniej operacji Słońca zależny tylko od długości dnia,
rzeczywiste ? rzeczywista suma godzin słonecznych w ciągu doby zależna od długości dnia i wielkości zachmurzenia ogólnego nieba,
względne - stosunek usłonecznienia rzeczywistego do możliwego, eliminujący wpływ na wielkość usłonecznienia różnej długości dnia w ciągu roku i w różnych szerokościach geograficznych.
Usłonecznienie zależy od:

długości dnia, warunkowanej:
położeniem geograficznym
porą roku
zachmurzenia


Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Us%C5%82onecznienie


O instalacji solarnej

Instalacja solarna - jest to zespół dobranych do siebie urządzeń takich jak kolektory słoneczne, panele sterująco-zabezpieczające i pojemnościowe zasobniki wody użytkowej lub zasobniki buforowe z przepływowymi wymiennikami ciepła. Najczęściej instalacje solarne znajdują zastosowanie do podgrzewania wody użytkowej. Pozwala to zaoszczędzić rocznie około 60% energii potrzebnej do podgrzewania wody.

Układy instalacji solarnych
Bezpośrednie
Układ do podgrzewania wody bez zasobnika
Układ do podgrzewania wody z zasobnikiem
Pośrednie
Układ grawitacyjny
Układ pompowy

Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Instalacja_solarna