Geodeta i geodezja- czy jest nam potrzebna?

cz, aby móc wykonywać ten zawód trzeba przede wszystkim pójść do odpowiedniej szkoły oraz zdać państwowe egzaminy. Do zadań geodety należą pomiary oraz ich przeliczanie i nanoszenie wyników na mapki geodezyjne, to zajęcie wymaga s

Geodeta i geodezja- czy jest nam potrzebna? Kiedy będziemy potrzebowali usług typu ? Praktycznie wtedy, kiedy będziemy mieli do czynienia z działkami, budową czy rozbudową.

Droga kariery geodety

Zawód geodety to nie taka prosta rzecz, aby móc wykonywać ten zawód trzeba przede wszystkim pójść do odpowiedniej szkoły oraz zdać państwowe egzaminy. Do zadań geodety należą pomiary oraz ich przeliczanie i nanoszenie wyników na mapki geodezyjne, to zajęcie wymaga sporej wiedzy oraz zastosowania skomplikowanych obliczeń matematycznych, z którymi geodeta musi być zaznajomiony.

Ponad to, aby praktykować geodezję wyższa należy ukończyć studia w tym kierunku, które do najłatwiejszych nie należą, jednak warto pomyśleć o takim kierunku rozwoju swojej kariery. Ponieważ geodeci będą potrzebni wszędzie tam, gdzie cos się buduje oraz inwestuje.


Wyzwania dla młodego geodety

Geodezja to trudny i wymagający zawód, to wręcz praca dla ludzi z pasją oraz matematycznym umysłem. Już na poziomie technikum, gdzie sporo geodetów rozpoczyna swoja przygodę w tej karierze, są wprowadzone pojęcia z matematyki wyższej. Również od pierwszych miesięcy nauki są przyzwyczajani do maksymalnej dokładności oraz ciężkich projektów.

Podstawowe wyposażenie to dobra linijka, cyrkiel oraz rapidograf różnych grubości. Trudność wykonywania takich szkolnych projektów jest wręcz porównywalna do tych, które wykonują profesjonalni i wykształceni geodeci. Wykształcenie w tym zawodzie wcale nie należy do prostych.


Inwentaryzacja powykonawcza- co to jest?

Inwentaryzacja powykonawcza, lub geodezyjny pomiar powykonawczy ? zespół czynności technicznych (pomiarowych, obliczeniowych, kartograficznych) w geodezji, w wyniku których powstają dokumenty i bazy danych dotyczące usytuowania poziomego i pionowego obiektów budowlanych nadziemnych, naziemnych oraz podziemnych, pozwalający na określenie współrzędnych X, Y oraz rzędnych wysokości H mierzonych obiektów. Pomiary inwentaryzacyjne wykonuje się w oparciu o geodezyjną osnowę poziomą i wysokościową. Pomiar powykonawczy należy do grupy pomiarów bezpośrednich, czyli takich, które wymagają bezpośredniego kontaktu z przedmiotem pomiaru.

Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Inwentaryzacja_powykonawcza