Obsługa bhp

wszy dzień pracy i od tego dnia zostaje z pracownikiem podpisana umowa o pracę. Firmy, które nie posiadają swojego specjalisty ds. BHP mogą skorzystać z usług zewnętrznych, które w ostatnim czasie stały się bardzo popularne. Firmy

Obsługa bhp Obsługa bhp

Każdy pracodawca i pracownik powinien zdawać sobie sprawę z tego, jak ważne jest odbycie szkolenia BHP przed przystąpieniem pracy na samodzielnym stanowisku. Szkolenie wstępnie stanowi pierwszy dzień pracy i od tego dnia zostaje z pracownikiem podpisana umowa o pracę. Firmy, które nie posiadają swojego specjalisty ds. BHP mogą skorzystać z usług zewnętrznych, które w ostatnim czasie stały się bardzo popularne. Firmy wykonują takie szkolenia cyklicznie, dzięki czemu tak naprawdę istnieje możliwość przeszkolenia zarówno pojedynczego pracownika jak i grupy osób w wybranym przez siebie terminie. Duże firmy produkcyjne, które prowadzą masowe rekrutacje najczęściej decydują się na podpisanie umowy z firmą zewnętrzną na outsourcing bhp. W momencie, kiedy zapotrzebowanie na usługi jest wysokie, można indywidualnie negocjować stawkę za przeprowadzenie pojedynczego szkolenia. Z takiego rozwiązania korzysta coraz większa liczba zarówno małych firm, jak i dużych przedsiębiorstw zatrudniających setki pracowników.

Każdy z nas w dorosłym życiu szuka swojego miejsca na rynku pracy. Jedne zawody są bardziej zamknięte, związane z pobytem przez 8 godzin w jednym miejscu, inne dają możliwość przemieszczania się i bywania w różnych miejscach, współpracy z wieloma osobami. W drugi typ wpisuje się świetnie osoba, która prowadzi szkolenia typu outsourcing bhp. Człowiek ten może prowadzić własną działalność lub być delegowanym przez swojego pracodawcę, aby wprowadzać nowych pracowników na stanowiska, które właśnie otrzymali od swojej firmy matki. Jest tu wielka różnorodność, ponieważ taka osoba musi znać standardy i niuanse przedsiębiorstwa, w którym prowadzi szkolenia bhp. Ciągle nowe osoby, różne branże, przemieszczanie się, brak większych schematów i rutyny. Współpraca między przedsiębiorstwami pozwala na ograniczenie kosztów i zniwelowanie zbędnych etatów, jak np. zatrudniony na stałe człowiek od bhp. Często jest to może mało zauważalny koszt miesięczny, jednak w globalnym rachunku widzimy realne kwoty. A o to chyba własnie chodzi w biznesie.

Każda firma zatrudniająca nowego pracownika musi skierować go na szkolenie wstępne z zakresu przepisów BHP. Czasami na terenie zakładu przeprowadzane są takie szkolenia przez pracownika wewnętrznego z uprawnieniami, jednak coraz większa liczba przedsiębiorstw korzysta z możliwości, jakie daje outsourcing BHP. Okazuje się, że jest to rozwiązanie bardzo korzystne zarówno dla dużych korporacji jak i małych firm. Kierując kandydata na szkolenie otrzymuje on zaświadczenie o ukończonym kursie, które staje się częścią akt osobowych pracownika. Dzień odbycia szkolenia BHP jest jednocześnie datą rozpoczęcia pracy i to tego dnia powinna zostać podpisana umowa o pracę. Firmy świadczące takie usługi funkcjonują w większości miast, przede wszystkim tych większych, gdzie popyt jest naprawdę bardzo wysoki. Poza przeprowadzaniem szkoleń wstępnych, można skierować pracownika również na badania okresowe a także poprosić o sporządzenie protokołu wypadkowego, jeśli do takiego zdarzenia dojdzie w drodze do pracy lub z pracy czy też podczas jej wykonywania.

Odbycie szkolenia wstępnego BHP jest obligatoryjne dla każdego pracownika zatrudnianego w oparciu o umowę o pracę. Bez posiadania zaświadczenia nie można przystąpić do pracy na stanowisku. Termin szkolenia wstępnego jest jednocześnie pierwszym dniem pracy i datą z jaką powinna zostać podpisana umowa. Coraz większa liczba firm korzysta z możliwości jakie daje outsourcing BHP. Polega on na przeprowadzeniu szkoleń przez firmy zewnętrzne. Takie usługi są oferowane na terenie wielu miast w Polsce, szczególnie intensywnie tam, gdzie funkcjonują strefy ekonomiczne i zapotrzebowanie na pracowników jest bardzo wysokie. Część firm posiada swoich specjalistów, którzy wykonują szkolenia BHP, jednak coraz częściej te wstępne realizowane są przez firmy zewnętrzne. Tak naprawdę pozwala to zaoszczędzić formalności, a pracownik wraca ze szkolenia z gotowym zaświadczeniem, które stanowi dokument będący częścią akt osobowych. Firmy najczęściej podpisują umowy z dostawcami na przeprowadzanie szkoleń i rozliczają się okresowo.

Bezpieczeństwo i higiena pracy to podstawa w każdym zawodzie. Szkolenia bhp powinny odbywać się regularnie, a częstotliwość zależy od zagrożeń czekających w pracy. W niebezpiecznych zawodach powinny odbywać się co roku. Natomiast w mniej ryzykownych szkolenia mogą być przeprowadzane co 3, 5 lub 6 lat. Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, jeśli pracodawca zdecyduje się na coroczne szkolenia dla swoich pracowników. Na pewno poprawi to bezpieczeństwo w firmie. Dodatkowo każdy nowy pracownik powinien przejść szkolenie wstępne, na którym pozna ewentualne zagrożenia czekające w pracy, oraz przygotuje się do wykonywania bezpiecznie swoich obowiązków. Szkolenia powinna przeprowadzać odpowiednio wykwalifikowana osoba. Na rynku jest dostępnych wiele firm oferujących outsourcing bhp, czyli kompleksowe usługi, które mają zapewnić odpowiednie warunki pracy. Przedsiębiorca powinien nawiązać współpracę z taką firmą, a ich pracownik zajmie się wszystkimi kwestiami związanymi z bhp. Takie usługi nie są tanie, jednak zgodnie z prawem za brak odpowiednich szkoleń pracodawca może zapłacić nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych kary.