Wybór roślin do ogrodu

rzewkachW ogrodzie możemy posadzić nieskończoną ilość gatunków roślin, wszystko zależy od naszego pomysłu oraz od potrzeb. Sporą popularnością cieszą się drzewka i krzewy ozdobne, które można również zastosować jak żywopłot, jedna

Wybór roślin do ogrodu W ogrodzie nie mogą być tylko kwiaty, czy drzewka owocowe, watro także mieć rośliny typu . Doskonale wypełnią miejsce w ogrodzie, mogą posłużyć za żywopłot i zazwyczaj są mało wymagające.

Ogród w drzewkach

W ogrodzie możemy posadzić nieskończoną ilość gatunków roślin, wszystko zależy od naszego pomysłu oraz od potrzeb. Sporą popularnością cieszą się drzewka i krzewy ozdobne, które można również zastosować jak żywopłot, jednak nie każdy gatunek się do tego nadaje. Niektóre iglaki nie są tak odporne na warunki pogodowe, wiatry czy nadmierne nasłonecznienie, dlatego nie mogą być stosowane w celu odgrodzenia terenu.

Miniaturowe iglaki sprawdzą się również świetnie na skarpach, czy przy oczkach wodnych, tworząc świetną i naturalną kompozycję. Do tego w większości przypadków takie drzewka wystarczy jedynie przycinać od czasu do czasu do pożądanej wielkości.


Encyklopedia o ogrodnictwie

Ogrodnictwo (hortologia) ? wyspecjalizowany dział nauk rolniczych, traktujący o hodowli i uprawie roślin sadowniczych, warzywnych i ozdobnych oraz projektowaniu, urządzaniu i pielęgnowaniu terenów zieleni, czyli architekturze krajobrazu, zwykle charakteryzujący się dużym nakładem środków produkcji, energii, budynków, kosztów, a co za tym idzie ? dużą wydajnością.

Ogrodnictwo jest jedną z dyscyplin naukowych w obrębie dziedziny naukowej ? nauki rolnicze. W Polsce jest pięć uczelni wyższych, na których są wydziały ogrodnicze oraz kilka innych (zarówno publicznych jak i niepublicznych) na których prowadzone są studia na kierunku ogrodnictwo. Wydziały ogrodnicze są na Uniwersytecie Przyrodniczym w Lublinie, Uniwersytecie Przyrodniczym w Poznaniu, Uniwersytecie Rolniczym w Krakowie, Szkole Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie i na Uniwersytecie Warmińsko?Mazurskim w Olsztynie.

Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Ogrodnictwo


Z Wiki: Japońskie ogrody

Ogród japoński ? ogród w tradycyjnym, japońskim stylu, spotykany przy domach prywatnych, w parkach, przy świątyniach buddyjskich i shint? oraz w pobliżu zabytków (np. zamków).

Ogród japoński ma naśladować przyrodę, nie starając się jej podbić ani zniszczyć. Należy go tak pielęgnować, aby jak najstaranniej ukryć działania człowieka. Ideałem dla japońskich ogrodników jest odpoczynek wśród dzikiej przyrody. Jeden z tekstów dotyczących urządzania ogrodów japońskich (XI w.) mówi: ucz się od natury, lecz jej nie kopiuj.

Istnieje kilka rodzajów ogrodów japońskich, ale wszystkie cechuje harmonia, prostota, asymetria i elegancja. Dwa podstawowe style ogrodów to TSUKIYAMA z małymi pagórkami, kamieniami symbolizującymi góry, stawami naśladującymi morza i jeziora oraz KARESANSUI ? styl suchego ogrodu ze żwirem przedstawiającym wodę, głazami wyobrażającymi wyspy i grabionym piaskiem imitującym uderzające w nie fale.

Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Ogród_japoński