Zakup mieszkania - trudna decyzja, jak nie żałować?

żda sprzedaż domu powinna zostać przeprowadzona w najbardziej bezpieczny sposób. Tylko wówczas obie strony będą mogły być zadowolone z przeprowadzonej transakcji kupna-sprzedaży. Dlatego coraz częściej osoby przeprowadzające taką

Zakup mieszkania - trudna decyzja, jak nie żałować? wycena nieruchomości kraków

Obniżanie kosztów kupna sprzedawanego domu

W obecnych czasach bardzo często można napotkać na ogłoszenia dotyczące ofert sprzedaży domu. Trzeba jednak pamiętać o tym, że każda sprzedaż domu powinna zostać przeprowadzona w najbardziej bezpieczny sposób. Tylko wówczas obie strony będą mogły być zadowolone z przeprowadzonej transakcji kupna-sprzedaży. Dlatego coraz częściej osoby przeprowadzające taką transakcję przeprowadzają nie tylko zupełnie prywatną, ale również bardziej urzędową wycenę domu. Wówczas ustalaniem ceny kupowanego domu zajmuje się rzeczoznawca i geodeta lub osoba zajmująca się przeprowadzaniem wycen różnych posesji i nieruchomości. Dzięki temu będzie można niekiedy obniżyć koszty kupna nowego domu, jeżeli osoba sprzedająca ewidentnie zaważyła wartość nieruchomości.


Wspólnota mieszkaniowa - definicja, prawne fakty

Wspólnota mieszkaniowa (WM) ? ogół właścicieli, których lokale wchodzą w skład określonej nieruchomości (zwykle jednego budynku wraz z otaczającym terenem)1.

Pojęcie wspólnoty mieszkaniowej wprowadziła ustawa o własności lokali z 24 czerwca 1994, która weszła w życie 1 stycznia 19952. Przepisy ustawy stanowią uszczegółowienie przepisów o współwłasności, które zawarte są w art. 195-221 Kodeksu cywilnego. Na początku lat 90. XX w. wraz z rozwojem przedsiębiorstw deweloperskich oraz prywatyzacji lokali należących m.in. do gmin i przedsiębiorstw państwowych wzrastała liczba budynków należących do wielu właścicieli (czasami kilkudziesięciu), a w konsekwencji wyzwań związanych z zarządzaniem tego typu nieruchomościami. Dlatego też niezbędne stało się wprowadzenie nowych uregulowań prawnych.

Wspólnota mieszkaniowa powstaje z mocy prawa z chwilą wyodrębnienia pierwszego lokalu. Powstają wówczas jakby dwie nieruchomości (posiadające odrębne księgi wieczyste): lokalowa i budynkowa. Z prawa własności nieruchomości lokalowej wynika prawo współwłasności nieruchomości budynkowej3.

Ustawa o własności lokali wprowadza szereg pojęć i procedur, których zrozumienie jest niezbędne dla prawidłowego korzystania z członkostwa we wspólnocie mieszkaniowej m.in. przy podejmowaniu uchwał i uczestnictwie w zarządzaniu nieruchomością wspólną.

Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Wsp%C3%B3lnota_mieszkaniowa


Czym jest w prawie najem lokalu?

Najem lokalu ? umowa, w której wynajmujący zobowiązuje się oddać lokal do używania najemcy, na czas oznaczony lub nieoznaczony, w zamian za wynagrodzenie w postaci czynszu płaconego przez najemcę. Wynajmujący ma obowiązek wydania najemcy lokalu w stanie przydatnym do umówionego użytku i utrzymywanie go w odpowiednim stanie przez cały czas trwania umowy na swój koszt. Najemca ma obowiązek płacenia czynszu, który może być ustalony w pieniądzach lub innych świadczeniach, a także używania rzeczy w sposób przewidziany w umowie i sprawowania nad nią pieczy. Stosunek najmu wygasa automatycznie z upływem okresu na jaki umowa została zawarta. Jeśli czas nie został oznaczony, umowa wygasa na skutek wypowiedzenia jednej ze stron.

Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Najem_lokalu